Profesjonalne odżelazianie wody. Którą metodę wybrać?

Usuwanie żelaza oraz manganu z wody opiera się na metodach jej obróbki, takich jak np. utlenianie, filtracja mechaniczna, wymiana jonowa czy koagulacja. Zwykle odżelaziacze wody łączą kilka procesów redukcji żelaza, dzięki czemu cały proces jest bardziej wydajny.

 

Profesjonalne odżelazianie wody - metody

Wybór właściwej metody zależy głównie od koncentracji zanieczyszczeń i celów, dla których woda jest przeznaczona. Zwykle usuwanie żelaza z jednej z form nieorganicznych jest spowodowane jego utlenieniem oraz późniejszym wytrąceniem.

Najczęstsza metoda odżelaziania wody

Ponieważ filtracja wspomagana utlenianiem jest najczęstszą metodą pozbycia się żelaza, proces ten obejmuje oddzielenie fazy stałej i fazy ciekłej. Odtlenianie jest najważniejszą częścią medium filtrującego, który jest stałym elementem urządzeń  sprzedawanego w sklepach. Odżelaziacze wody stosuje się powszechnie do skutecznego usuwania żelaza z wody, przy wykorzystaniu złóż naturalnych i syntetycznych. Naturalnymi składnikami są piasek kwarcowy o różnym stopniu granulacji, kruszony granit, antracyt, grys lub pirolit. W przeciwieństwie do nich, złogi syntetyczne charakteryzują się zmodyfikowanymi osadami naturalnymi, aktywacją chemiczną oraz żywicami jonowymiennymi i specjalnie przygotowanymi złożami mineralnymi.

Na stronie https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/ można znaleźć wydajne odżelaziacze często wybierane przez właścicieli studni głębinowych.

Różne sposoby usuwania żelaza z wody

Prawie wszystkie złoża używane w Polsce wymagają jedynie regularnego płukania przy użyciu napowietrzonej wody. Istnieją również złoża regenerowane nadmanganianem potasu, bezpośrednio podczas utlenienia żelaza i manganu. Pozwala to na bardzo skuteczne usunięcie tych składników z wody. Żywice jonowymienne są stosowane tylko w przypadku małych stężeniach żelaza. W przypadku większej jego zawartości, żywotność depozytu byłaby niewystarczająca. Dlatego wybierając odżelaziacz wody, warto mieć na uwadze jego wydajność. Marka Ecoperla może się pochwalić produktami doskonale dopracowanymi pod tym względem.

One thought on “Profesjonalne odżelazianie wody. Którą metodę wybrać?

  1. U nas w okolicy praktycznie każdy, kto ma własne ujęcie zaznał problemów z żelazem w wodzie. Ludzie próbowali uzdatniać różnymi sposobami, na różnych złożach, a i tak najlepszą metodą okazywały się złoża odżelaziające i wcześniejsze napowietrzanie. Tylko wtedy nie może być hydrofor przeponowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.