Na twardość wody wpływają przede wszystkim związki w niej zawarte, a więc węglany wapnia i magnezu. Ich ilość podaje się w konkretnej jednostce – ppm, która oznacza ilość cząsteczek w milionie cząsteczek roztworu.

Twardość wody można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • twardość ogólną (czyli twardość węglanową oraz niewęglanową), za którą odpowiedzialne są właśnie pierwiastki wapnia i magnezu. Przyjmuje się właśnie tą wartość twardości, kiedy chcemy zaprogramować zmiękczacz wody. Ważne jest, że wartość ogólną można zmierzyć samodzielnie za pomocą specjalnego, bardzo prostego w użyciu testera kropelkowego. Można również zasięgnąć informacji w wodociągach miejskich.
  • twardość przemijająca, czyli twardość węglanowa – za nią odpowiada stężenie soli wania i magnezu. Jej wartość może się zmieniać w zależności od odczynu tych pierwiastków w wodzie.

Twarda woda może narobić szkód

Twarda woda w domu potrafi naprawdę zaszkodzić jego mieszkańcom, ponieważ może doprowadzić do licznych awarii powodując dodatkowe koszty. Problemy z twardą wodą są jednak do zwalczenia, ponieważ istnieją sposoby na twardą wodę. Można z nią walczyć domowymi sposobami lub sięgnąć po nowoczesne rozwiązania jak filtry do wody lub stacje uzdatniania wody.