Twarda woda – co to takiego? Po co ją usuwać? Czy jest groźna?

problemy związane z wysokim stopniem twardości wody

Na twardość wody wpływają przede wszystkim związki w niej zawarte, a więc węglany wapnia i magnezu. Ich ilość podaje się w konkretnej jednostce – ppm, która oznacza ilość cząsteczek w milionie cząsteczek roztworu.

problemy związane z wysokim stopniem twardości wody

Twardość wody można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • twardość ogólną (czyli twardość węglanową oraz niewęglanową), za którą odpowiedzialne są właśnie pierwiastki wapnia i magnezu. Przyjmuje się właśnie tą wartość twardości, kiedy chcemy zaprogramować zmiękczacz wody. Ważne jest, że wartość ogólną można zmierzyć samodzielnie za pomocą specjalnego, bardzo prostego w użyciu testera kropelkowego. Można również zasięgnąć informacji w wodociągach miejskich.
  • twardość przemijająca, czyli twardość węglanowa – za nią odpowiada stężenie soli wania i magnezu. Jej wartość może się zmieniać w zależności od odczynu tych pierwiastków w wodzie.

Twarda woda może narobić szkód

Twarda woda w domu potrafi naprawdę zaszkodzić jego mieszkańcom, ponieważ może doprowadzić do licznych awarii powodując dodatkowe koszty. Problemy z twardą wodą są jednak do zwalczenia, ponieważ istnieją sposoby na twardą wodę. Można z nią walczyć domowymi sposobami lub sięgnąć po nowoczesne rozwiązania jak filtry do wody lub stacje uzdatniania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.