W jakich sytuacjach sami musimy zadbać o filtrację wody?

Woda płynąca z kranów, a czerpana z różnych źródeł musi być uzdatniona do picia.

filtracja wody ze studni

W zakładach oczyszczania wody, stosuje się różne sposoby na jej uzdatnienie, do których należą metody mechaniczne, biologiczne a czasami chemiczne.

Sposoby na filtrację wody w dzisiejszych czasach

Metody obecnie stosowane do uzdatniania wody to:

  • odżelazianie
  • demineralizacja
  • dezynfekcja chemiczna jak chlorowanie czy fluorowanie
  • dezynfekcja promieniowaniem UV
  • aeracja
  • odwrócona osmoza

Większość z tych procesów jest wykonywanych w zakładach uzdatniania wody, ale nieduże gospodarstwa domowe, mogą zainstalować u siebie urządzenia, które przystosują wodę do picia, czerpaną z własnych ujęć.

Zanieczyszczona woda ze studni

Woda pochodząca ze studni również może być zanieczyszczona. Często znajdują się w niej związki żelaza i manganu, a także amoniak. Poza tym bywa bardzo twarda.

Urządzeniem likwidującym te zanieczyszczenia oraz skutecznie regulującym stopień twardości wody jest stacja wielofunkcyjna. To nieduże, kompaktowe urządzenie, posiadające filtry wyłapujące zanieczyszczenia.

Drugim urządzeniem, które wyeliminuje z wody żelazo i mangan jest odżelaziacz wody.

Woda wprowadzana do zbiornika wykonanego ze stali nierdzewnej przechodzi przez system filtrów, a dodatkowo jest napowietrzana co powoduje zbijanie się osadu w większe fragmenty, łatwiej wychwytywane przez filtry.

Zanieczyszczenia, które nie są widoczne a mogące być przyczyną groźnych chorób to chorobotwórcze drobnoustroje. Ich można pozbyć się chemicznie, ale bardziej polecana jest lampa bakteriobójcza, która wydziela promieniowanie UV. Jest łatwa w użyciu, odkaża wodę i inne produkty spożywcze, a poprzez swoje działanie nie zmienia składu chemicznego i fizycznego produktów.

Gwarancja czystej wody

Domowe filtry do wody gwarantują czystą i świeżą wodę do celów spożywczych.

2 komentarze do wpisu “W jakich sytuacjach sami musimy zadbać o filtrację wody?

  1. Mamy domek na Mazurach. Jeździmy tam na całe wakacje i zastanawialiśmy się długo jak tam poprawić jakość wody. To naprawdę było konieczne. W końcu ktoś doradził nam filtr mechaniczny i odwróconą osmozę do celów spożywczych. Jesteśmy naprawdę zadowoleni, bo nie trzeba nosić ciężkich baniaków z woda źródlaną.

  2. Temat uzdatniania jest trochę naszą przyszłością, odchodzimy od plastiku czy plastikowych butelek z wodą. Niedawno założyłam sobie osmozę w kuchni i jestem bardzo zadowolona. Niesamowite, ile można zaoszczędzić, filtrując wodę do picia. Ogrom pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.