Woda dostarczana przez Wodociągi miejskie bądź gminne za pośrednictwem linii wodociągowych jest pod szczególną kontrolą sanepidu. Jakość wody wodociągowej regulowana jest przepisami prawa – obowiązują w tym przypadku identyczne normy, jak te, które nałożone są na producentów wód butelkowanych.

Zebraliśmy opinie Polaków o tym co sądzą o jakości wody wodociągowej, którą użytkują. Oceny były bardzo zróżnicowane. Jednak te odpowiedzi padały zdecydowanie najczęściej:

  • Jest tańsza od butelkowanej
  • Jest lepsza dla środowiska
  • Jest zawsze dostępna pod ręką
  • Jest dobra w smaku

Co warto wiedzieć o wodzie wodociągowej?

Jakość wody kranowej

Oczywistością jest fakt, że musimy dbać o jakość wody, którą użytkujemy: Poprzez zastosowanie filtracji wody wodociągowej  nie tylko poprawimy codzienny komfort z jej korzystania (poprawa mętności, barwy). Filtracja i oczyszczanie wody pozwoli uniknąć problemów związanych z częstą naprawą bądź wymianą sprzętów AGD, które mogą mieć kontakt z wodą.

Organoleptyka wody

Na barwę, smak i zapach wody płynącej z wodociągu niebagatelny wpływ ma chlor – środek dozowany właśnie do oczyszczania wody wodociągowej. Ze względów bezpieczeństwa stosowanie tego środka jest praktycznie nieuniknione ale niestety niesie za sobą również  przykre doznania smakowe i zapachowe.

Twardość wody

To zdecydowanie najbardziej powszechny problem jaki występuje w naszych domach. W Polsce na większości obszarów ludzie borykają się ze średnio twardą bądź twardą wodą. Wynika to głównie z obecności nadmiernego stężenia węglanu wapnia w wodzie. Związek ten powoduje szereg negatywnych zjawisk.

Woda wodociągowa w krajach europejskich

Ranking jakościowy wód wodociągowych

W rankingu bezapelacyjnie zwycięża Szwajcaria. To ten kraj zapewnia swoim mieszkańcom najlepszą wodę wodociągową. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Norwegia. Podium uzupełnia Luksemburg.

Inne kraje i tamtejsza jakość wody

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się następujące kraje: Francja, Austria, Włochy, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy Polska w tym rankingu uplasowała się na 30. miejscu.

Najważniejszy wskaźnik

Environmental Performance Index. To ogólny i najczęściej występujący wskaźnik za pośrednictwem którego dokonywana jest ocena jakościowa wód wodociągowych dostarczanych do gospodarstw domowych wszystkich obywateli w państwach europejskich.

Technologie uzdatniania wody wodociągowej

Zaletą wody wodociągowej jest to, że jest już ona uzdatniona w miejskiej/wiejskiej stacji uzdatniania wody i powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu. Woda wodociągowa może powodować pewne utrudnia ze względu na twardość, chlor, zanieczyszczenia mechaniczne oraz ewentualnie zanieczyszczenia, które stacja miejska/wiejska nie dała rady usunąć.

Dlatego też dla niektórych użytkowników wody wodociągowej jej barwa, smak czy zapach są nie do zaakceptowania. Należy wówczas na własną rękę zająć się dodatkową filtracją takiej wody. Z pomocą przychodzą filtry do wody – Polacy najczęściej korzystają z filtrów dzbankowych, filtrów działających w oparciu o system odwróconej osmozy a także centralnych zmiękczaczy wody, które uzdatniają wodę w całym domu.

To od potrzeb i oczekiwań konkretnego użytkownika zależy jaki model filtracji wody zostanie zastosowany.

Zapach chloru w wodzie

To zdecydowanie najczęściej pojawiający się powód do narzekań. Wodociągi bardzo często dozują chlor bądź podchloryn sodu w stosowanych przez siebie systemach uzdatniania wody przez co do naszych domów często trafia woda o mocno intensywnym zapachu.

Kamień w czajniku i osady

To znak, że mamy w domu twardą wodę. Wysoka zawartość węglanu wapnia w wodzie skutkuje właśnie m.in: osadzającym się kamieniem w sprzętach AGD, wszechobecnymi nalotami i osadami, oleistymi powłokami na kawie czy herbacie. Wodę wodociągową z powodzeniem można zmiękczać albo w całym domu albo punktowo (np. w kuchni).

Przestarzała instalacja doprowadzająca wodę do budynku

To również często występująca przyczyna mająca wpływ na jakość wody wodociągowej z której korzystamy. Mimo, że woda sama w sobie jest czysta i po uzdatnieniu to przepływając przez setki kilometrów instalacji wodociągowej może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu. Warto zatem zbadać również i ten aspekt

Na własną rękę można zbadać jakość wody wodociągowej, którą użytkujemy. Wystarczy oddać do badania w laboratorium bądź przebadać wodę za pośrednictwem sanepidu. Taką usługę oferują też firmy prywatne – zajmujące się uzdatnianiem wody, które posiadają własne laboratoria.

Zanim woda wodociągowa dopłynie do naszego domu, mieszkania musi przepłynąć przez kilometry rur – często pozostających w opłakanym stanie (w większości przypadków nie mamy co liczyć na to, że administratorzy spółdzielni mieszkaniowych regularnie przepłukują instalacje.)

Należy pamiętać o tym by po dłuższej nieobecności w domu na jakiś czas odkręcić wodę w najlepiej kilku punktach jej poboru (kran w kuchni, prysznic, zawór główny doprowadzający wodę do budynku) tak aby stojącą przez jakiś czas wodę spuścić i przepłukać tym samym całą instalację.

Uzdatnianie wody wodociągowej – czy to ma sens?

Twoja „kranówka” pozostawia wiele do życzenia? Jest mętna, przebarwiona lub pachnie chlorem? Zobacz jakie są sposoby jej uzdatnienia.