Woda ze studni, choć tania i gwarantująca pełną niezależność od zewnętrznych dostaw, wymaga często uzdatniania. Jakie zanieczyszczenia mogą się w niej znajdować? Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy!

Żelazo w wodzie

Podwyższona zawartość żelaza może mieć bardzo różne, zazwyczaj zauważalne gołym okiem, efekty. Wpływa między innymi na wygląd wody, nadając jej brązową lub pomarańczową barwę oraz metaliczny smak. Zmniejsza to drastycznie komfort użytkowania takiej wody pitnej. Ponadto obecność żelaza w wodzie może być przyczyną wielu problemów technicznych. Osady żelaziste odkładają się w rurach, przewodach i instalacjach wodnych, powodując ich korozję oraz ograniczając przepływ wody.

Mangan w wodzie

Podwyższonemu stężeniu żelaza bardzo często towarzyszy również mangan. Pierwiastek ten jest nieco trudniejszy do usunięcia, przez co wymaga stosowania bardziej wydajnych metod. Jeśli żelazo występuje w wodzie w przekroczeniach wraz z manganem, najlepiej zastosować profesjonalne odżelaziacze i odmanganiacze wody. Dowiedz się, czy mangan w wodzie jest szkodliwy.

Inne zanieczyszczenia wody

Nie ulega wątpliwości, że choć żelazo i mangan to najczęstsze przekroczenia występujące w wodzie z własnego ujęcia, ich obecność nie musi być wcale regułą. Zdarzają się bowiem wody ze studni z różnymi parametrami, zawierające również zanieczyszczenia organiczne, wysoki stopień twardości wody, jon amonowy, czy szkodliwe patogeny. Właśnie dlatego w przypadku wody ze studni najlepiej wykonać profesjonalne badanie fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne, na podstawie którego specjalista dobierze stację uzdatniania wody. To kluczowy etap na drodze do uzyskania wody o idealnych parametrach.

Czysta woda ze studni

W zależności od fizykochemicznego i mikrobiologicznego składu wody, metody jej uzdatniania mogą być różne. Jeśli nie wiesz, co sprawdzi się w Twoim domu, pierwszym krokiem jest wykonanie profesjonalnego badania wody. Na podstawie jego wyników, specjalista pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu z kranu popłynie czysta i zdrowa woda. Dowiedz się, jak działa nowy odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower.