W wielu domach twarda woda jest problemem. Odnosi się to zarówno do budynków z wodą dostarczaną przez sieć wodociągową, jak i z bezpośredniego ujęcia. Twardość wody można przypisać na przykład do trwałych osadów akumulujących się na bateriach w kuchni i łazience, jak również pojawiających się w czajniku. Jednak problem twardej wody nie dotyczy tylko trudnych do usunięcia i nieestetycznych złóż kamieni. Zmiękczanie wody może chronić gospodarstwo domowe przed zbyt szybkim zużycie kotłów grzewczych lub pralek.

Od czego zależy stopień twardości wody?

Twardość lub miękkość wody zależy od stężenia rozpuszczonych magnezu, wapnia i innych pierwiastków chemicznych w nim. Im wyższe stężenie, tym twardsza woda. Istnieją pewne podstawowe poziomy twardości, które mogą być sprawdzone w pewnym stopniu. Jeśli woda jest dostarczana z sieci wodociągowej, jakość wody powinna zapewniać lokalny dostawca wody. Jeśli woda jest pobierana z indywidualnego widoku, twardość można sprawdzić samodzielnie używając specjalnego testera kroplowego. Z twardością wody związanych jest bardzo wiele problemów, które należy rozwiązać w jak najszybszym i możliwie najbliższym terminie.

Jak się skutecznie pozbyć twardej wody?

Aby pozbyć się twardości w wodzie, konieczne jest zastosowanie procesu oczyszczania. W tym celu potrzebna jest specjalna stacja domowa, czuli na przykład odpowiedni zmiękczacz wody. Wybierając środek zmiękczający wodę, można przesłać próbkę do laboratorium firmy zajmującej się ulepszaniem wody. Zmiękczacze wody sprawiają, że twarda ciecz jest miękka. Wszystkie elementy odpowiedzialne za całkowitą twardość są usuwane z systemu, a różnica w jakości jest zauważalna niemal natychmiast. Zazwyczaj ten typ stacji uzdatniania wody twardej jest bardzo łatwy w montażu. Wystarczy wykorzystać główny zawór zimnej wody, jak również gniazdko elektryczne oraz odprowadzanie do kanalizacji.