Obiegi chłodnicze wykorzystywane są powszechnie w wielu różnych gałęziach przemysłu. W każdym z nich wieża chłodnicza musi być poddawana zabiegom kondycjonującym. Pozwala to na zminimalizowanie jej zużycia, a także zabezpieczenia całego systemu przed korozją, wzrostem mikroorganizmów oraz osadami. Szereg efektywnych rozwiązań posiada w swojej ofercie firma Transhelsa.
Uzdatnianie wody przemysłowej
Aby zapewnić bezproblemową płynną produkcję i uniknąć kosztownych uszkodzeń układu chłodniczego, niezbędne jest odpowiednie uzdatnianie wody przemysłowej. Jeśli woda w wieży chłodniczej nie jest odpowiednio oczyszczona, wzrost organiczny, zanieczyszczenia, osad z kamienia oraz korozja mogą zmniejszyć wydajność zakładu, spowodować przestój instalacji oraz wymagać kosztownej wymiany podzespołów. Należy pamiętać, że metody kondycjonowania wody mogą się różnić w zależności od konkretnej chemii wieży chłodniczej, zapotrzebowania na wodę uzupełniającą oraz specyfiki samego procesu.
Nieprawidłowy poziom pH
Jeśli chodzi o regulację pH i zasadowości w wodzie w wieży chłodniczej, najważniejsza jest odpowiednia równowaga dla sprzętu i procesu. Ponieważ może się ona zasadniczo różnić w zależności od systemu wieży chłodniczej i jakości źródła wody, zaleca się skonsultowanie się ze specjalistyczną firmą od kondycjonowania, taką jak Transhelsa. Zazwyczaj niższe poziomy pH i zasadowości zmniejszając prawdopodobieństwo występowania oraz ilość kamienia w wieży chłodniczej. Kontrola nad podawaniem kwasu, zmiękczaniem i pH ma kluczowe znaczenie i powinna być ściśle monitorowana. Nieprzestrzeganie tego może prowadzić do szybkiego tworzenia się kamienia lub korozji sprzętu.
Duża ilość twardości lub całkowita rozpuszczona substancja stała
Wysoka twardość i całkowite rozpuszczone ciała stałe, zwłaszcza w postaci węglanu wapnia, mogą również prowadzić do wytrącania się kamienia. Gdy woda odparowuje, usuwając ciepło do chłodzenia, powstałe ciała stałe pozostają w koncentracie. Jeśli nie zostaną one prawidłowo usunięte przed wydmuchaniem lub nie zostanie przeprowadzone odpowiednie oczyszczanie wody w wieży chłodniczej, zaczną gromadzić się na przesyle ciepła oraz innych wewnętrznych przewodach rurowych. Może to zwiększyć twardość wody, a także zatkać system i doprowadzić do przestojów lub awarii.
Rozwiązania oferowane przez firmę Transhelsa
Aby obiegi wodne w układzie chłodniczym pracowały najwydajniej, należy zredukować zużycie wody oraz zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed osadami, korozją i wzrostem mikroorganizmów. Obecność jakichkolwiek niepożądanych związków i składników może doprowadzić do maksymalnego obciążenia, a w ostateczności uszkodzeń elementów systemu. W ofercie firmy Transhelsa znajdują się wysoce efektywne inhibitory korozji i biocydy, a także skuteczne rozwiązania pozwalające na filtrację, regulację wartości pH oraz sterowanie odsalaniem. Dozowanie odpowiednich preparatów oraz przeprowadzanie prawidłowego uzdatniania zapewnia kompleksowe kondycjonowanie wody przemysłowej oraz daje pewność ochrony wszystkich elementów układu.
Więcej informacji na temat kondycjonowania wody przemysłowej w obiegach chłodniczych znajdziesz na stronie firmy Transhelsa.
ostatnie komentarze