Uzdatnianie wody (filtracja wody) staje się coraz bardziej popularne, a to ze względu na korzyści zdrowotne i finansowe, które z tego tytułu płyną. Na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry do wody. Większość z nich swoje działanie opiera o specjalne wkłady lub złoża, ich zadaniem jest skuteczne oczyszczenie wody z niechcianych zanieczyszczeń.

Rodzaje wkładów do filtrów wody

Mechaniczne filtry do wody posiadają wkłady z dużym mikronażem, które wyłapują z wody większe zanieczyszczenia. Wkłady są najczęściej polipropylenowe, ale są też inne dedykowane wkłady.

Innym rodzajem wkładów są te zawierające aktywny w węgiel, usuwają one chlor, pestycydy oraz inne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Istnieją też mineralizatory, podnoszą one zawartość minerałów w procesie odwróconej osmozy.

Specjalistyczne złoża

Oprócz wkładów, stosowane są również poszczególne złoża. Należą do nich: żywica kationitowa, crystal right czy polifosforan, ich działanie polega na zmiękczaniu wody, poprzez eliminację z niej żelaza i manganu. Jeszcze innym złożem jest złoże odżelaziające lub odmanganiające wodę.

Filtracja wody dla każdego

Do niedawna na uzdatnianie wody mogli pozwolić sobie tylko bardzo zamożni ludzie – dziś na potrzebne filtry do wody pozwolić może sobie statystyczny Kowalski.