Intuicyjnie czujemy, że skoro promieniowanie UV działa zabójczo na bakterie, to może mieć też negatywny wpływ na inne organizmy żywe – w tym ludzi. Czy zatem jest się czego bać?

Czy promieniowanie UV jest bezpieczne?

Jeżeli tylko zachowamy niezbędne środki ostrożności to tak, jak najbardziej. Wiele zależy tutaj jednak od tego, który z rodzajów promieniowania ultrafioletowego ma wpływ na nasz organizm. Przykładowo, promieniowanie z zakresu UV-A uważane jest za stosunkowo najbardziej bezpieczne, jednak zaobserwowano jego wpływ na przyspieszenie procesu starzenia, a jeśli wystawiamy się na działanie promieniowania UV-A przez wiele lat, to może ono nawet doprowadzić do tak zwanej zaćmy fotochemicznej. Ten ostatni problem nie dotyczy jednak pozostałych zakresów promieniowania ultrafioletowego, w tym wykorzystywanego do sterylizacji promieniowania UV-C. Zaobserwowano natomiast potencjalny wpływ promieniowania zarówno z zakresu UV-B, jak i UV-C na łańcuchy DNA, za każdym razem jednak możemy to ryzyko zminimalizować.

Znajdź lampę bakteriobójczą do uzdatniania wody ze studni na https://www.krainawody.pl/6-lampy-bakteriobojcze.

Bezpieczne i skuteczne promieniowanie UV-C

Stosując profesjonalne urządzenia możemy mieć pewność, że sterylizacja wody ze studni z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego będzie miała negatywny wpływ jedynie na bakterie w wodzie, a nie na nas.