Woda w życiu codziennym pełni bardzo ważną funkcję. Jest nie tylko niezbędna w codziennej diecie, ale również przy gotowaniu, praniu, sprzątaniu i myciu się. Nie jesteśmy w stanie żyć bez wody, dlatego tak ważne jest, by woda, która płynie z naszych kranów powinna być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Kiedy wodę chcemy czerpać ze studni powinniśmy najpierw sprawdzić próbkę wody, by w prawidłowy sposób ją uzdatnić do picia.

Analiza wody pozwala wykluczyć niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Najczęściej w wodzie ze studni występują zanieczyszczenia żelazem, manganem oraz związkami azotowymi. Jeśli chcemy spożywać wodę ze studni powinniśmy ją najpierw uzdatnić do picia. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i pozwala wykorzystać wodę ze studni w gospodarstwie domowym.

Badanie wody to pierwszy etap w uzdatnianiu. Nie należy go pomijać, gdyż tylko w ten sposób uzyskamy zadowalającą jakość wody ze studni głębinowej. Samo badanie wody nie kosztuje wiele w porównaniu do całego procesu uzdatniania, dlatego na analizie wody nie należy oszczędzać. Badanie przeprowadzone w specjalnym laboratorium gwarantuje pełny obraz występujących zanieczyszczeń w danej próbce wody.