Nie ma absolutnie wątpliwości co do szkodliwości tak zwanych azotanów. Są to silnie toksyczne związki, które niestety lubią żyć w wodzie, przez co można je często znaleźć w kranie.

Jak szkodzą?

Azotany w wodzie to nie jest nic pożądanego, z racji tego, iż wykazują one zdolność do utleniania. Efekt jest taki, że gdy znajdą się one w ludzkim ciele, wyrządzają wiele szkód. Przede wszystkim, prowadzą do utlenienia znajdującej się we krwi człowieka hemoglobiny. Odpowiedzialna jest ona za transport tlenu do wszystkich zakamarków organizmu, kiedy jednak jest już utleniona przez azotany, nie może tego sprawnie robić.

Ponadto, usuwanie azotanów szczególnie istotne wydaje się być w sytuacji, gdy z wodą regularną styczność ma bardzo małe dziecko. Maluchy mogą bowiem zachorować na sinicę pod wpływem działania tych związków. Jest to natomiast bardzo niebezpieczna choroba.

Problem łatwy do rozwiązania

Wbrew pozorom, problem z azotanami nie jest taki duży, gdyż łatwo go rozwiązać. Wystarczy do tego stacja polskiej marki Ecoperla Nitratower. Jest to nic innego jak swego rodzaju butla wyposażona w zaawansowane i skuteczne złoże oczyszczające. Urządzenie to filtruje wodę, zatrzymując po drodze między innymi wszystkie azotany.